Razpis tekmovanja v kategoriji F3A-F3M, F3A-osnovni in
prostem programu za III. pokal DM Betal

Organizator:
DM Betal, vodja tekmovanja Sašo Šantelj

Datum:
Nedelja 13.maj 07, rezervni datum je nedelja 20.maj. V primeru "višje sile" (vreme ali zapora zraenega prostora) bo prestavitev tekme objavljena dan prej na tej spletni strani in na forumu.

Kraj:
Modelarsko letališee Zagon pri Postojni.

Tekmovanje:
bo potekalo v kategorijah F3A-F3M, F3A-osnovni in prostem programu.
Je odprtega tipa, parametri modela niso omejeni. Tekmovalec lahko tekmuje v eni ali dveh kategorijah, vendar ne hkrati v F3A-F3M in F3A-osnovni. Glede na število tekmovalcev lahko organizator zmanjša ali poveea število letov v posamezni kategoriji.

1. F3A-F3M
    Letelo se bo 2x znani in 1x neznani program. Neznani program bo vseboval 12 figur, sestavil ga bo organizator. Vsak let predstavlja tretjino ocene.
  2. F3A-osnovni
    Letelo se bo 3x znani program za leto 2007. Štejeta najboljša dva leta. Ee bo pri dveh ali vee tekmovalcih rezultat izenaeen, pri njih šteje še tretji let.
  3. Prosti program
    Je namenjen predvsem popestritvi dogajanja in cilju, da bi bilo tekmovanje zanimivejše tako za tekmovalce, kot tudi gledalce. Hkrati omogoea pripravo tekmovalcem, ki bi želeli nastopiti v tujini. Ocenjevanje bo potekalo po prirejenih kriterijih kategorije F3M.
    V programu lahko nastopajo tudi helikopterji in jadralna letala, vleeno letalo bo zagotovil organizator. Eas trajanja vsakega leta je od 3.5 do 4.5 minute za motorna letala/helikopterje in do 4.5 minute za jadralna letala (po odklopu). Organizator bo zagotovil ustrezne glasbene predvajalnike in ozvoeenje. Željeno glasbeno spremljavo morajo prinesti tekmovalci s sabo (samo na CDjih ali USB kljueih).

V kategorijah F3A-F3M in F3A-osnovni prvi trije prejmejo pokale, pri prostem programu pa bodo med prvima tretjinama tekmovalcev izžrebane praktiene nagrade.

Program:
-8:00-9:00 prihod tekmovalcev, plaeilo štartnine, preizkusni leti
-9:00-9:30 "briefing", predstavitev neznanega programa
-9:30 tekmovalni leti
-……razglasitev rezultatov, podelitev pokalov ter žrebanje praktienih nagrad

Prispevek za stroške :
Je enak za eno ali dve kategoriji in znaša 12 EUR. Poravna se pred prieetkom tekme, vanj je všteta malica za dve osebi.

Organizator ne krije stroškov s strani tekmovalcev povzroeenih tretjim osebam ali stroškov povzroeenih tekmovalcem od tretjih oseb.

Prijave sprejemamo pisno na naslov društva, preko elektronske pošte betal@email.si ali po telefonu 040/899-661. Nezavezujoee prijave zaželjene do 3. maja. Prijava naj vsebuje ime, priimek, željeno kategorijo (oz. dve), frekvenco (kanal) in morebitno rezervno frekvenco.

Za DM Betal Sašo Šantelj, predsednik društva

Pokrovitelj prireditve je Obeina Postojna Obeina Postojna

Razprava poteka na forumu .

Kriteriji sojenja v prostem programu (za slovenske razmere prirejen prevod FAI pravilnika, verzija 2006, stran 43-44):

Prosti program daje tekmovalcu priložnost, da prikaže svoje spretnosti in kvalitete svojega modela. Pri sestavi programa ni nobenih predpisanih pravil. Kakorkoli že, varnost je vedno na prvem mestu.

Kriteriji sojenja:
Vsak kriterij se ocenjuje z ocenami  0 do 10. Vsaka ocena se pomnoži s težavnostnim faktorjem (K-faktor)

Harmonija z glasbo, postavitev in zaporedje figur: K=7
Ee je v ozadju glasbena spremljava, mora biti letenje oziroma figure v harmoniji z glasbo. Glasba ne sme biti uporabljena le kot ozadje.
Program mora biti dobro sestavljen, s pravo pozicijo figur, tako da imajo sodniki ves eas najboljši pregled. Varnost je na prvem mestu.
Celoten let mora zadržati pozornost sodnikov, z ustreznimi in povezanimi figurami od zaeetka do konca.

Tehniena zahtevnost, Nove figure, Kvaliteta: K=6
Komplicirane in tehnieno zahtevne figure morajo biti nagrajene z višjimi ocenami, ee so pravilno izvedene. Enostavne figure imajo nižje ocene.
Uporaba novih figur, redko uporabljenih figur ali raznolik izbor figur.
Celoten let mora biti brez "zgrešenih" figur in mora v splošnem predstavljati dobro kvaliteto. Dejstvo, da gre za prosti program, ne sme povzroeiti padca v tehnieni in splošni kvaliteti. Ni namen, da bi bil let cirkuška predstava.

Pripomoeki za poudarek figur: K=1
Dimni sistemi ali trakovi (strimerji).
Uporaba naj bo namenjena le poudarku doloeenih figur. Nepravilna ali neueinkovita uporaba, eetudi impresivna, pomeni manjše število toek.

Varnost: K=2
Sodniki morajo dobiti vtis, da tekmovalec ves eas, v celoti obvlada model. Varnost ljudi ali opreme ne sme biti nikoli ogrožena.

Raznolikost: K=2
Tekmovalec se mora izogibati ponavljanju enakih figur. Ponavljanje se tolerira le v posebnih okolišeinah, ko želi tekmovalec poudariti skladnost z glasbo.

582

Tukaj so še podrobnejši rezultati, z vsemi posameznimi ocenami.

6.5.06

Za jutri je vse pripravljeno, tudi vreme. Vabljeni!

12 Ivan Turk*

Zaradi veejega števila prijavljenih, se bo predvidoma letelo 1x znani in 1x neznani program v kategoriji F3A-F3M in 2x znani v kategoriji F3A-junior. Vsak let šteje polovico ocene.

Tekmovanje:
bo potekalo v kategorijah F3A-F3M, F3A-junior in prostem programu.
Je odprtega tipa, parametri modela niso omejeni. Tekmovalec lahko tekmuje v eni ali dveh kategorijah, vendar ne hkrati v F3A-F3M in F3A-junior. Glede na število tekmovalcev lahko organizator zmanjša ali poveea število letov v posamezni kategoriji.

1. F3A-F3M
    Letelo se bo 2x znani in 1x neznani program. Znani program je enak kot lani. Neznani program bo vseboval 11 figur, sestavili ga bomo pred tekmo, pri eemer vsak tekmovalec predlaga eno ali dve figuri. Vsak let predstavlja tretjino ocene.
    Letelo se bo 3x znani program za leto 2006/2007. Štejeta najboljša dva leta. Ee bo pri dveh ali vee tekmovalcih rezultat izenaeen, pri njih šteje še tretji let.
    Je namenjen predvsem popestritvi dogajanja in cilju, da bi bilo tekmovanje zanimivejše tako za tekmovalce, kot tudi gledalce. Hkrati omogoea pripravo tekmovalcem, ki bi želeli nastopiti v tujini. Ocenjevanje bo potekalo po kriterijih kategorije F3M.
    V programu lahko nastopajo tudi jadralna letala, vleeno letalo bo zagotovil organizator. Eas trajanja vsakega leta je od 3.5 do 4.5 minute za motorna in do 4.5 minute za jadralna letala (po odklopu). Organizator bo zagotovil ustrezne glasbene predvajalnike in ozvoeenje. Morebitno željeno glasbeno spremljavo morajo prinesti tekmovalci s sabo.

V kategorijah F3A-F3M in F3A-junior prvi trije prejmejo pokale, pri prostem programu pa bodo med prvima tretjinama tekmovalcev izžrebane praktiene nagrade.

Program:
-9:00-9:30 "briefing", sestava neznanega programa

Startnina:
Je enaka za eno ali dve kategoriji in znaša 3000 SIT. Poravna se pred prieetkom tekme, vanjo je všteta malica za dve osebi.

Prijave sprejemamo pisno na naslov društva, preko elektronske pošte betal@email.si ali po telefonu 040/899-661. Prijava naj vsebuje ime, priimek, željeno kategorijo (oz. dve), frekvenco (kanal) in morebitno rezervno frekvenco.

---

10.4.06

Kriteriji sojenja v prostem programu (skrajšan prevod FAI pravilnika, stran 43-44)